banerpopr

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu w dniach 05-06 października 2018 r., w ramach akcji Ministerstwa Sportu i Turystyki „Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny” udostępniło obiekt Elektrowni Wodnej Jeziorsko do bezpłatnego zwiedzania. Odwiedziła nas jedna szkoła podstawowa oraz kilkanaście osób prywatnych. Elektrownia Wodna Jeziorsko dostępna była dla zwiedzających w piątek w godzinach od 9.00 do 14.00 oraz w sobotę w godzinach od 9.00 do 12.00. Na każdą ze zwiedzających grup przewidziano około 1 godzinę. Podczas zwiedzania uczestnicy mogli z bliska przyjrzeć się pracującym tam turbogeneratorom, a także poznać historię i zasadę działania elektrowni.

Podczas oprowadzania, na wstępie, kierownik elektrowni ciekawie opowiadał o budowie Elektrowni Wodnej Jeziorsko, przedstawił zwiedzającym zasadę wytwarzania energii elektrycznej. Następnie uczestnicy zwiedzali  nastawnię  elektrowni i  zapoznawali się z pracą dyżurnych ruchu nastawni. Kolejnym elementem zwiedzania było zejście do części podziemnej elektrowni. Zwiedzający mogli również zapoznać się z urządzeniami zewnętrznymi elektrowni służącymi do przetwarzania i rozdziału energii elektrycznej.

Podsumowując akcja Ministerstwa Sportu i Turystyki „Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny” dla zwiedzających była bardzo pouczająca i wszyscy uczestnicy byli zadowoleni.