banerpopr

 

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Zarząd Zlewni w Gorzowie Wielkopolskim w dniu 22 marca 2019 r., w godzinach od 8 do 15,  udostępnia do zwiedzania: Pompownię Słońsk oraz Stację Pomp Warniki II.    

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Zarząd Zlewni w Kole w dniu 22 marca 2019 r., w godzinach od 8 do 15, udostępnia do zwiedzania Zbiornik retencyjny Stare Miasto.

Pracownicy Wód Polskich podczas oprowadzania przedstawią wiele ciekawych informacji o ww. obiektach.

W celu ustalenia godziny i miejsca rozpoczęcia zwiedzania prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy z p. Beatą Zoła tel. 61 8567765, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zgłoszenia przyjmujemy do czwartku 21 marca 2019 r. do godz. 11.00.

 

 Serdecznie zapraszamy!

 

 

Pompownia SŁOŃSK

Pompownia zlokalizowana z lewej strony rz.Warty w miejscowości Słońsk, w otulinie Parku Narodowego "Ujście Warty". Pompownia została wybudowana  w 1910 roku  jako pompownia z napędem parowym, stanowiąca jeden z elementów zagospodarowania tzw. "Błot warciańskich".

W latach 30-tych wybudowano obok drugą mniejszą pompownię pomocniczą., tzw. wegetacyjną z jednym agregatem pompowym.

Duża przepomownia została wybudowana z napędem parowym. W latach 70-tych zainstalowano napęd elektryczny, bez wymiany agregatów pompowych. W 2008 roku zakończono ostatnią modernizację pompowni – zainstalowano dwa nowoczesne agregaty pompowe (pompy zatapialne). Sterowanie stacji zostało w pełni zautomatyzowane. Pod budynkiem pompowni znajdują się dwa przepusty grawitacyjne pozwalające na grawitacyjny spływ wody z kanału dopływowego.

 

 

DSCN8794

 

 

Stacja pomp WARNIKI II (NOWE)

Budowa stacji pomp Warniki II zakończyła się w 2005 roku. Obiekt powstał w odległości około 1,0 km od stacji pomp Warniki I. Pompownia jest obecnie główną stacją odprowadzającą wody z kanału Stara Warta do rzeki Warta, obiekt Warniki I służy jako wsparcie przy wysokich stanach wody.

Budynek stacji zlokalizowany jest w miejscowości Kostrzyn nad Odrą (osiedle Warniki), przy prawobrzeżnym wale rzeki Warty. Teren odwadniany stanowi zachodnią część Niziny Warnicko – Gorzowskiej. Południową granicą niziny jest wał rzeki Warty, północną stanowi nasyp kolejowy linii Kostrzyn – Gorzów. 

Pompownia służy do mechanicznego przerzutu wody z obszaru oddziaływania stacji pomp do rzeki Warty.

Sterowanie stacji jest w pełni zautomatyzowane. Poszczególne zespoły pompowe uruchamiają się w zależności od zadanego poziomu wody w kanale dopływowym.

 DSCN4364

 

 

Zbiornik retencyjny Stare Miasto

Zbiornik zlokalizowany jest na rzece Powie na terenach wsi : Stare Miasto, Karsy, Modła Królewska, Lisiec Mały gm. Stare Miasto pow. koniński woj. wielkopolskie. Powierzchnia zalewu przy  normalnym poziomie piętrzenia wynosi  90,69 ha. Zbiornik służy przede wszystkim  do ochrony przeciwpowodziowej poprzez wyrównanie przepływów w rzece Powie, a także do celów energetycznych. Na zaporze zbudowano małą elektrownię wodną.

Najważniejsze budowle na Zbiorniku to: zapora czołowa wraz z przepławką do ryb i budowlą przelewowo-spustową w km 9+100 rzeki Powy.

Budowla przelewowo-spustowa składa się z: wlotu w postaci skrzyni żelbetowej z 6 otworami zamykanymi zasuwami głębinowymi, wieży przelewowo-spustowej i trzyotworowej żelbetowej galerii oraz wylotu z niecką wypadową (dok żelbetowy).

Przegroda denna w czaszy zbiornika w km 12,00 rzeki Powy służy do piętrzenia wody w części zbiornika powyżej przegrody.

 

 Foto Zb. Stare Miasto 1